Europejskie Dni Judaizmu

Europejskie Dni Judaizmu

Projekcją filmu „Fabryka Wielkich Mistrzów” rozpoczęły się Gnieźnieńskie Dni Judaizmu. Obchody potrwają do 19 stycznia. W programie także sympozjum „Miłosierdzie i sprawiedliwość w judaizmie i chrześcijaństwie”.

Obchodzony zawsze 17 stycznia Dzień Judaizmu odbędzie się już po raz dziewiętnasty. W tym roku zbiega się z 50. rocznicą publikacji przełomowej deklaracji Soboru Watykańskiego II „Nostra aetate” o stosunku do Żydów i innych religii niechrześcijańskich. Jak mówi organizator gnieźnieńskich obchodów ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, twierdzenie, że zmiana we wzajemnych relacjach nastąpiła dopiero w wyniku soborowych uchwał jest jednak pewnym uproszczeniem, zaczęła się ona już dekadę wcześniej.

Gnieźnieńskie Dni Judaizmu potrwają do 19 stycznia. Obchody otworzyła dziś gnieźnieńska premiera filmu „Fabryka wielkich mistrzów” oraz spotkanie z reżyserem obrazu Dariuszem Grzeszczykiem. Jego akcja rozpoczyna się w 1941 na obszarze nowo powstałego getta w Białymstoku, gdzie niemiecki fabrykant i działacz NSDAP Oskar Steffen (Sebastian Radecki) tworzy profesjonalne atelier do kopiowania największych dzieł malarstwa światowego. Kilkunastoosobowa grupa malarzy pochodzenia żydowskiego pod kierownictwem Abrahama Bermana (Piotr Brózdziak) kopiuje zlecone przez Niemców obrazy z nadzieją, że niemieccy faszyści, znawcy sztuki, pozostawia ich przy życiu. W ciągu tygodnia film obejrzą uczniowie gnieźnieńskich szkół i nieodpłatnie mieszkańcy Gniezna.

W ramach Dni Judaizmu 18 stycznia odbędzie się także spotkanie Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Wezmą w nim udział także ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu Alicja Kobus oraz władze miasta i powiatu gnieźnieńskiego.

Żródło: ekai.pl

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram